Program Schedule, Location: Saal 13


Session: Model-based Robot Control
Moderator: Ivana Palunko
8:30 AM – 8:35 AM Opening remarks and introductions (5 minutes) (Aleksandra Faust)
8:35 AM – 9:25 AM Keynote: Lucian Busoniu
9:25 AM – 9:40 AM Joshua Langsfeld, Krishnanand Kaipa and Satyandra Gupta, “Generation and Exploitation of Local Models for Rapid Learning of a Pouring Task” (Paper)
9:40 AM – 9:55 AM Athanasios S. Polydoros, Lazaros Nalpantidis and Volker Krueger, “Advantages and Limitations of Reservoir Computing on Model Learning for Robot Control” (Paper)

9:55 AM – 10:30 AM Break

Session: Reinforcement Learning
Moderator: Petar Kormushev / Aleksandra Faust
10:30 AM – 11:20 AM Keynote: Matteo Leonetti 
11:20 AM – 11:35 AM Aleksandra Faust, Hao-Tien Chiang, Nathanael Rackley and Lydia Tapia, “Dynamic Obstacle Avoidance with PEARL: PrEference Appraisal Reinforcement Learning” (Paper)
11:35 AM – 11:50 AM Chinwe Ekenna, Diane Uwacu, Shawna Thomas and Nancy Amato, “Studying learning techniques in different phases of PRM construction” (Paper)
11:50 AM – 12:05 AM Rohan Chitnis, Dylan Hadfield-Menell, Siddharth Srivastava, Abhishek Gupta and Pieter Abbeel, “Learning an Interface to Improve Efficiency in Combined Task and Motion Planning” (Paper)
Poster Highlights
12:05 PM – 12:10 PM Kevin Molloy, Nicolas Buhours, Marc Vaisset, Thierry Siméon, Étienne Ferré and Juan Cortés, “A Reinforcement Learning Approach to Protein Loop Modeling” (Poster Abstract)
12:10 PM – 12:15 PM Felix Berkenkamp, Angela Schoellig and Andreas Krause, “Safe Controller Optimization for Quadrotors with Gaussian Processes” (Poster Abstract, Video)
12:15 PM – 12:20 PM Jan Hendrik Metzen, Alexander Fabisch and Jonas Hansen, “Bayesian Optimization for Contextual Policy Search” (Poster Abstract)
12:20 PM – 12:25 PM Amir Masoud Ghalamzan Esfahani, “Learning from Demonstration in Static Environment and Generalizing to Dynamic Environments” (Poster Abstract)
12:25 PM – 12:30 PM Vojtech Vonasek and Martin Saska, “Automatic learning of motion primitives for modular robots” (Poster Abstract)

12:30 AM – 2:00 PM Lunch

Session: Model-based planning
Moderator: Lydia Tapia
2:00 PM – 2:50 PM Keynote: Danica Kragic
2:50 PM – 3:05 PM Ty Nguyen and Tsz-Chiu Au, “Instance-based Learning of Vehicular Performance Models” (Paper)
3:05 PM – 3:20 PM Diedrich Wolter and Alexandra Kirsch, “Qualitative Spatial Reasoning for Boosting Learning-Based Robotics” (Paper)
Poster Highlights
03:20 PM – 03:25 PM Carlos Perez-Del-Pulgar, Jan Smisek, Victor Muñoz Martinez and Andre Schiele, “Haptic guidance to solve the peg-in-hole task based on learning from demonstration” (Poster Abstract)
03:25 PM – 03:30 PM Matteo Luperto and Francesco Amigoni, “A Constructive Machine Learning Approach for Robot Exploration and Search” (Poster Abstract)
03:30 PM – 03:35 PM Oswald Berthold and Verena Hafner, “Black Box Optimization of hierarchical PID controllers for Micro Aerial Vehicles” (Poster Abstract)

3:35 PM – 4:20 PM Break / Poster session

Session: Robot control under Uncertainty
Moderator: Marco Morales
4:20 PM – 5:10 PM Keynote: Jan Peters
5:10 PM – 5:25 PM Abdelmoniem Bayoumi and Maren Bennewitz, “Efficient Human Following Using Reinforcement Learning” (Paper)
5:25 PM – 5:40 PM Franziska Meier and Stefan Schaal, “Drifting Gaussian Process Regression for Inverse Dynamics Learning”(Paper)
5:40 PM – 5:55 PM Alonso Marco, Philipp Hennig, Jeannette Bohg, Stefan Schaal and Sebastian Trimpe. “Automatic LQR Tuning Based on Gaussian Process Optimization: Early Experimental Results” (Paper)
6:00 PM – 8:00 PM